Wersja dla niedowidzących - włącz Wersja dla niedowidzących - wyłącz
Ośrodek Pomocy Społecznej w Wicku
Strona Główna / AKTUALNOŚCI / Dobry Start

Dobry Start

Wyprawka będzie przysługiwać wszystkim dzieciom rozpoczynającym po wakacjach rok szkolny aż do ukończenia przez nie 20 lat (a także w przypadku ukończenia 20 lat w bieżącym roku przed rozpoczęciem roku szkolnego). W przypadku dzieci niepełnosprawnych uczących się w szkole, wyprawka będzie przysługiwała do ukończenia przez nie 24 lat (także w przypadku ukończenia 24 lat w bieżącym roku przed rozpoczęciem roku szkolnego). To oznacza, że 300 zł nie dostaną dzieci przedszkolne oraz realizujące roczne przygotowania przedszkolne w tzw. zerówce, i to bez względu na to, czy będzie ona przy przedszkolu czy przy szkole.

W przeciwieństwie do programu Rodzina 500+, nie ma tutaj żadnych kryteriów dochodowych. Pieniądze należą się każdemu kto spełnia powyższy warunek. Wystarczy złożyć wniosek. Może to zrobić matka lub ojca dziecka, opiekun prawny lub opiekun faktyczny dziecka, a w przypadku dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej – rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej.

Wyprawka będzie zwolniona z podatku. Nie będzie podlegała egzekucji komorniczej, ani nie będzie wliczać się do dochodu przy ustalaniu prawa do innych świadczeń np. 500+.

Trzy kroki, żeby dostać 300 złotych

Jak?

Pieniądze nie zostaną przyznane automatycznie, a na wniosek. W celu usprawnienia i przyspieszenia procesu przyznawania wyprawki szkolnej zrezygnowano z konieczności wydawania i doręczania decyzji administracyjnej. Ta będzie potrzebna jedynie, gdy urząd odmówi przyznania świadczenia albo jeśli wyprawka zostanie nienależnie pobrana. Pieniądze zostaną wysłane na konto.

Gdzie?

Wnioski o nową wyprawkę szkolną rodzice mogą składać w tych samych instytucjach, co o 500+: w ośrodku pomocy społecznej. Oczywiście wnioski będzie można składać także przez internet, za pośrednictwem ministerialnego portalu Emp@tia oraz przez bankowość elektroniczną. Uwaga! W przypadku dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej wnioski trzeba złożyć w powiatowych centrach pomocy rodzinie.

Kiedy?

Wnioski o wyprawkę – podobnie jak wnioski o świadczenie wychowawcze z programu Rodzina 500+ – będzie można składać od 1 sierpnia do 30 listopada. Jednak już miesiąc wcześniej czyli 1 lipca, ruszy przyjmowanie wniosków przez internet, tj. za pośrednictwem bankowości elektronicznej lub za pośrednictwem ministerialnego portalu Emp@tia.

Kiedy rodzice dostaną pieniądze? W przypadku prawidłowo wypełnionych i kompletnych wniosków złożonych w lipcu i sierpniu, rodzice mają dostać wyprawkę nie później niż 30 września.

Licznik odwiedzin:
Wszystkich: 600 150
Wczoraj: 239
Dzisiaj: 21
Online: 1
c) 2011-2019 Ośrodek Pomocy Społecznej w Wicku
MAPA STRONY
RSS
Polityka cookies
wcag 2.0 - artwolan.pl
Ta strona może korzystać z Cookies.
OK, rozumiem