Chroń swoje dziecko w sieci!
Internet niewątpliwie jest źródłem wiedzy współczesnego młodego człowieka, jednak należy pamiętać, że pomimo jego licznych zalet, ma także wady. Co można do nich zaliczyć? Łatwy dostęp do szkodliwych treści.
Czym one są? Są to materiały, mogące mieć negatywny wpływ na rozwój i psychikę dzieci i młodzieży. Dzieci trafiają na nie w reklamach, spamach czy poprzez nieprawidłowe wyniki wyszukiwania, celowo bądź przez przypadek. Do szkodliwych treści zalicza się między innymi:
Jaki to ma wpływ na dzieci?
Skala zjawiska: Młodzi ludzie nie wyobrażają sobie świata bez Internetu, szacuje się, że ok. 30% nastolatków pozostaje online przez cały czas, niezależnie nawet od miejsca pobytu (np. podczas zakupów, będąc na wakacjach). W domu, ok. 93% nastolatków korzysta codziennie z Internetu (badania Nastolatki 3.0 – NASK, 2016). Statystyki internetowe wskazują, że niemal 1/3 (ok. 32%) polskich dzieci w wieku od 7 do 18 lat miała kontakt z erotyką i pornografią w Internecie! Starsza młodzież miała styczność z takimi materiałami znacznie częściej, ale nawet w przypadku dzieci w wieku od 7 do 12 lat było to 27% (Megapanel PBI dla Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, 2015).
UWAGA: szacuje się, że (aż!) 23% rodziców w ogóle nie rozmawiało z dziećmi o bezpieczeństwie w sieci, a spośród tych, którzy to robili, tylko połowa poruszała temat niebezpiecznych treści (Orange, 2016).
Co więc możecie Państwo zrobić, by ochronić swoje dziecko przed niebezpiecznymi i szkodliwymi treściami w Internecie?
Więcej informacji:
Kampania organizowana jest przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę (dawna Fundacja Dzieci Niczyje) oraz NASK w ramach działań Polskiego Centrum Programu Safer Internet.