Szanowni Państwo, dziś czas na refleksję odnośnie naszego zdrowia.
Zapraszamy do obejrzenia spotu Ministerstwa Zdrowia pn. „Organizm w dobrym nastroju”
http://www.mz.gov.pl/wp-content/uploads/2015/10/Organizm_w_dobrym_nastroju_wer_1_Video.mp4
Na co warto zwrócić uwagę?
Mózg – ludzie dążą do przyjemności, lubią, kiedy jest im przyjemnie, a palenie papierosów i picie alkoholu sprawia, że choć na chwilę zapominają o kłopotach – czują ulgę i odprężenie, niestety prowadzi to donikąd. Szacuje się, że w Polsce rocznie występuje około 60 000 nowych zachorowań na niedokrwienne i krwotoczne udary mózgu. Co więcej, według badań CBOS, wśród czynników szczególnie szkodliwych dla zdrowia psychicznego, mogących zwiększać ryzyko zachorowania na choroby psychiczne, Polacy wymieniali najczęściej: bezrobocie, nadużywanie alkoholu i narkotyków, kryzys rodziny, biedę, złe stosunki między ludźmi, niepewność jutra, nadmierny pośpiech oraz tempo życia. Statystyka: u prawie ¼ badanych osób (wiek 18-64 lata) można było rozpoznać przynajmniej jedno zaburzenie psychiczne, co w odniesieniu do populacji ogólnej daje aż sześć milionów Polaków z jakąś formą zaburzenia psychicznego. 10% mieszkańców Polski (aż 2,5 mln. ludzi) cierpi na zaburzenia nerwicowe, a u prawie miliona Polaków można rozpoznać zaburzenia nastroju w tym depresję. Jednak najczęściej stwierdzano zaburzenia związane z używaniem substancji psychoaktywnych (12,8%), głównie spowodowane nadużywaniem i uzależnieniem od alkoholu (11,9 %), co w odniesieniu do całej populacji daje ok 700 000 uzależnionych od alkoholu Polaków.
W celu usprawnienia wątroby – badaj się regularnie (zmierz ciśnienie, poproś lekarza o skierowanie na badanie krwi (stężenie glukozy i cholesterolu na czczo)), ogranicz spożycie alkoholu, ogranicz przyjmowanie leków (szczególnie tych przyjmowanych bez recepty), bądź umiarkowany w jedzeniu i piciu, uprawiaj aktywność fizyczną.
Płuca - Daj sobie prawo do czystego powietrza, zadbaj o to, by w Twoim otoczeniu nikt przy Tobie nie palił. Bądź też uważny na ludzi w Twoim otoczeniu – daj im prawo do czystego powietrza! Nigdy nie pal przy dzieciach, ani będąc w ciąży.
Serce - Choroby układu krążenia w Polsce są nadal najczęstszą przyczyną zgonów, choć wielu z nich można zapobiec. Zgony z powodu tych chorób stanowią prawie 50% zgonów wśród mężczyzn oraz 44% wśród kobiet. Dominuje choroba niedokrwienna serca, w tym zawał serca, który w przypadku mężczyzn w wieku produkcyjnym stanowi główną przyczynę przedwczesnych zgonów.
W celu usprawnienia jelit - Rozpoczynaj dzień od szklanki wody oraz pożywnego śniadania; jedz regularne i różnorodne posiłki (nie zapominaj o warzywach i owocach); bądź aktywny – dużo spaceruj i ćwicz regularnie (bezruch i długie siedzenie rozleniwiają jelita); nie pal papierosów; bądź życzliwy dla siebie i innych (stres i napięcie negatywnie wpływają na pracę jelit); sprawdź, jeśli w Twojej rodzinie były przypadki zachorowania na raka jelita grubego, czy jesteś w grupie osób z podwyższonym ryzykiem zachorowania; uważaj na to co jesz.
Warto posłuchać PROFILAKTYCZNIE naszych organów!
Opracowanie na podstawie danych zawartych na stronie www.mz.gov.pl