Kto otrzyma świadczenie wychowawcze?
Świadczenie wychowawcze przysługuje rodzicom i opiekunom dziecka do ukończenia przez nie 18 roku życia. Świadczenie na drugie i kolejne dziecko otrzymamy niezależnie od dochodu. Na pierwsze dziecko, czyli najstarsze lub jedyne dziecko w wieku do ukończenia 18 roku życia, świadczenie dostaniemy po spełnieniu kryterium dochodowego netto 800 zł na osobę w rodzinie lub 1.200 w rodzinie, w której wychowywane jest dziecko niepełnosprawne.
Trzeba złożyć wniosek
Aby otrzymać świadczenie wychowawcze należy złożyć wniosek o jego przyznanie. Wniosek jest bezpłatny, za jego pobranie i złożenie nie ma żadnych opłat. Można go będzie złożyć w wersji papierowej lub on-line.
Gdzie złożyć wniosek?
Wniosek o świadczenie wychowawcze składamy w Ośrodku Pomocy Społecznej -UWAGA! Osoby które składają na 2-gie i kolejne dziecko, wnioski będą przyjmowane w sekretariacie Ośrodka przy wyznaczonym stanowisku. Wnioski na pierwsze i kolejne dzieci w wyznaczonym pomieszczeniu. Wniosek będzie można także wysłać pocztą oraz wypełnić on-line.
Wniosek on-line o świadczenie wychowawcze będzie można złożyć za pomocą:
Kto będzie wypłacał pieniądze?
Świadczenie wychowawcze będzie wypłacać Ośrodek Pomocy Społecznej, w sposób dogodny dla rodziców, czyli przede wszystkim przelewem na konto lub w gotówce.
Jeżeli ubiegamy się o świadczenie wychowawcze na drugie i kolejne dziecko…
Składamy tylko wniosek o świadczenie wychowawcze. Nie obowiązuje tutaj kryterium dochodowe.
Gdy ubiegamy się o świadczenie wychowawcze na pierwsze dziecko (czyli na najstarsze lub jedyne dziecko w wieku do ukończenia 18 roku życia) to…
Jeżeli osiągamy dochody tylko z tytułu zatrudnienia wówczas składamy tylko wniosek o świadczenie wychowawcze. Jeżeli mamy dochody z innych źródeł np. z gospodarstwa rolnego, wynajmu mieszkania, otrzymujemy alimenty na dziecko itd. wówczas do wniosku dołączamy odpowiednie oświadczenie. Może to być:
Ważne! Gdy wniosek będzie wysyłany elektronicznie będzie można dołączyć do niego odpowiednie dokumenty.
Gmina wydaje decyzję o prawie do świadczenia wychowawczego
W zależności od okoliczności indywidualnej sprawy, gmina będzie mogła zażądać udokumentowania innych, istotnych dla prawidłowego przyznania świadczenia wychowawczego, okoliczności. Zasadą jest jednak, że ich udokumentowanie może się odbyć poprzez złożenie odpowiedniego oświadczenia pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenia fałszywych zeznań.
Ważne!
Gdy wniosek zostanie wysłany drogą elektroniczną cała korespondencja z OPS będzie mogła być prowadzona również drogą elektroniczną, korespondencja z OPS będzie trafiała do wnioskodawcy na utworzone przez niego konto na stronie empatia.mrpips.gov.pl.
Wniosek złożony przy użyciu PUE ZUS i systemu bankowego, po wpłynięciu do OPS, będzie załatwiany drogą pisemną, czyli w postaci papierowej.