Wersja dla niedowidzących - włącz Wersja dla niedowidzących - wyłącz
Ośrodek Pomocy Społecznej w Wicku
Strona Główna / Aktualności / Informacja do osób niepełnosprawnych

Informacja do osób niepełnosprawnych

30 czerwca 2015 roku tracą ważność karty parkingowe wydawane na starych zasadach. Dlatego należy postarać się o nowy dokument, aby nadal korzystać z uprawnień do parkowania na „kopertach”.

Tak zwane ”koperty” to miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych. Zostają one wyznaczone zazwyczaj blisko wejść do urzędów, centrów handlowych, hoteli, obiektów kultury i sportu, mają one za zadanie ułatwiać dotarcie do celu osobom niepełnosprawnym.

Od 01 lipca prawo do posługiwania się kartą parkingową ostatecznie tracą osoby:

-        O lekkim stopniu niepełnosprawności

-        O umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, których niepełnosprawność nie jest związana z poruszaniem się (symbol 05-R), wzrokiem (symbol 04-O) bądź schorzeniem neurologicznym (symbol 10 –N).

Nowe karty parkingowe przysługiwać będą osobom niepełnosprawnym, opiekunom i rodzicom osób niepełnoletnich z niepełnosprawnością oraz częściowo lub całkowicie ubezwłasnowolnionym. Szczegółowe przepisy w tej sprawie określa ustawa z dnia 23 października 2013 r. o zmianie ustaw, przy czym ustawa z dnia 10 października 2014 r. , przedłużyła okres ważności starych kart. Niepełnosprawność uprawniająca do posługiwania się kartą powinna wynikać z dysfunkcji kończyn dolnych bądź narządy wzroku. Kartę parkingową wydaje Przewodniczący Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Lęborku. Warunkiem otrzymania karty przez osoby prywatne jest posiadanie odpowiedniego zapisu w orzeczeniu o niepełnosprawności. Komisja orzekająca musi wskazać kartę parkingową jako konkretne uprawnienie danej osoby.

Procedura ubiegania się o kartę:

Należy: 

1.      Pobrać wniosek o wydanie o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności dla osób, które nie ukończyły 16 roku życia lub wniosek o wydanie orzeczenia do ulg i uprawnień –druki wniosku można otrzymać bezpośrednio w urzędzie, pobrać ze strony internetowej bądź zwrócić się telefonicznie o przesłanie go pocztą.

2.      Starannie go wypełnić.Część wniosku wypełnia lekarz, najlepiej ze specjalizacją adekwatną do schorzenia, na które osoba stara się o orzeczenie. Należy pamiętać, że część wypełniona przez lekarza traci ważność po miesiącu od daty wystawienia przez niego zaświadczenia.

3.      Zgromadzić dokumentację medyczną,adekwatną do niepełnosprawności oraz przygotować jego kserokopię.

4.      Z wypełnionym wnioskiem, dokumentacją medyczną oraz dowodem osobistym i poprzednim orzeczeniem (wraz z kopią) udać się do starostwa i złożyć dokumenty.Czas oczekiwania na rozpatrzenie wniosku i wyznaczenie terminu komisji wynosi od jednego do dwóch miesięcy.

5.      Podczas rozmowy z komisją należy zwrócić uwagę na interesujące osobę uprawnienia –w tym wypadku będzie to karta parkingowa, nie zapominając o innych, o które można starać się przy okazji. Po spotkaniu komisja ma dwa tygodnie na wydanie orzeczenia.

O wydanie obowiązującej karty parkingowej można ubiegać się dopiero wtedy, gdy nowe orzeczenie nabierze mocy prawnej, tj. musi upłynąć ustawowy czas przysługujący na odwołanie się od decyzji komisji.

W przypadku gdy wnioskodawca nie jest tożsamy z osoba składającą wniosek, potrzebne będzie oświadczenie o prawie do sprawowania władzy rodzicielskiej, opieki lub kurateli. Niezależnie, od wniosku należy dołączyć: dowód uiszczenia opłaty w wysokości 21 zł za wydanie karty oraz aktualną fotografię. Konieczne jest posiadanie do wglądu dowodu tożsamości i aktualnego orzeczenia.

Licznik odwiedzin:
Wszystkich: 5 200 425
Wczoraj: 174
Dzisiaj: 1 142
Online: 27
c) 2011-2025 Ośrodek Pomocy Społecznej w Wicku
MAPA STRONY
RSS
Polityka cookies
wcag 2.0
Ta strona może korzystać z Cookies.
OK, rozumiem